Szybka i skuteczna nauka jest czymś, co chcieliby opanować wszyscy uczniowie i studenci na całym świecie. To właśnie dzięki niej młodzi (ale tez i starsi) ludzie mogą mieć znacznie więcej czasu na inne czynności, takie jak np. spotkania ze znajomymi, rozwijanie swojej pasji, podróżowanie czy chociażby beztroskie oglądanie seriali. Prawda jest jednak taka, że wielu ludzi nie zna skutecznych metod szybkiej nauki – zamiast tego stosują stare, nieefektywne metody, które wypracowali sobie przez lata. Tymczasem aby rezultaty były jak najlepsze, potrzebne jest wprowadzenie pewnych zmian, które nie zawsze są proste. Zobacz jakich!
Czytając kilkukrotnie ten sam materiał, tylko tracisz czas
Czytanie notatek to popularna metoda nauki, jednak czy robienie tego po kilka razy przynosi nam jakiekolwiek korzyści? Niekoniecznie – jest to raczej forma biernego przyswajania informacji, a nie efektywna nauka. W szkole czy na uczelni uczeń albo student regularnie ma do przyswojenia spore ilości materiału, często mało praktycznego. Naturalnym odruchem większości osób jest więc czytanie go. Niestety, bez zaangażowania. A to błąd! Czytając kilkukrotnie ten sam materiał, tak naprawdę traci się cenny czas. Około 80% tekstu zajmują zwykle tzw. zapychacze, czyli treści, których równie dobrze wcale mogłoby nie być, a informacje zawarte w materiale pozostałyby równie wartościowe. Wiedza, która jest naprawdę ważna, stanowi zwykle około 20% tekstu. Łatwo więc wywnioskować, że jeżeli mamy do przeczytania 20 stron notatek i robimy to przez 2 godziny, to tak naprawdę cała wiedza zmieściłaby się na 4 stronach, a jej przyswojenie zajęłoby nam 24 minuty. Biorąc pod uwagę fakt, że uczniowie czy studenci czytają zazwyczaj te długie wersje notatek po kilka razy, tak naprawdę marnują tylko cenne godziny.
Naucz się uczyć!
Wiesz już, jaka metoda nauki nie jest zbyt skuteczna. Co zatem sprawi, że zaoszczędzisz czas, a materiał, który masz do opanowania, przyswoisz szybko i efektywnie? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Po pierwsze, spróbuj tworzyć streszczenia i parafrazować. Świetnie sprawdzą się np. mapy myśli. Przetwarzaj informacje na własny język, używając do tego słów potocznych czy gwary – Twój mózg to doceni! Po drugie, zadawaj pytania – np. takie, które mogą pojawić się na egzaminie. Pobudzisz w ten sposób swoją ciekawość i będziesz lepiej przygotowany na odpowiedzi, gdy nadejdzie ważny dzień. Poza tym staraj się używać karteczek samoprzylepnych, na których będziesz zapisywać najtrudniejsze informacje. Przylepiaj je na ścianie czy tablicy korkowej i często na nie patrz. W ten sposób na pewno szybciej je zapamiętasz! Pamiętaj, by zmienić swoje podejście do nauki – jeżeli będziesz ją traktować jako coś nudnego i niepotrzebnego, z pewnością Twoja relacja z nią nie będzie udana. Nie unikaj jej, ale staraj się zrozumieć i polubić. Zapomnij o starych schematach działań – znajdź nowe, wyjdź z inicjatywą i zaangażuj się, a szybko zauważysz efekty.
Przeczytaj również
Nowe możliwości, które zapewnia szkoła policealna
Wakacyjne kursy językowe – dlaczego warto spędzić lato na nauce?
Psychologia dla magistrów – studia podyplomowe, na które warto się zdecydować