wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Jak współpracować w grupie na studiach?

Praca zespołowa na studiach to nieodłączna część toku nauczania. Niestety, wielu z nas kojarzy pracę w grupie z nieporządkiem, brakiem porozumienia, a w konsekwencji źle wykonanym zadaniem. Każdy z nas jest w mniejszym lub większym stopniu indywidualistą i woli wziąć sprawy w swoje ręce, aczkolwiek umiejętność pracy w zespole bardzo popłaca. Jak efektywnie współpracować w grupie na studiach?

Ustalcie konkretne role

Trochę jak w teatrze. Bardzo ważne jest ustalenie zadań w zespole oraz wybranie osób, które zajmą się poszczególnymi aspektami. Pozwala to nieco na indywidualność, każdy ma swoją rolę i za nią odpowiada. Mimo pracy w grupie, dobrze jest wybrać lidera zespołu i najlepiej zrobić to na samym początku. Ważne, aby była to osoba zorganizowana, która będzie panować nad sytuacją i pilnować wszelkich terminów. Zdeterminowana, zmotywowana oraz, żeby była wsparciem dla grupy. Kolejna rola to skarbnik. Praca zespołowa dotyczy bardzo często dużego projektu, a zrzucanie się na ksero bywa bardzo męczące. Najlepiej jest ustalić kogoś, kto zaopiekuje się comiesięczną zrzutką i będzie odpowiedzialny na ksero. Nie jest to przyjemna rola i nie każdy chce jej podejmować, dlatego najlepiej, aby co miesiąc skarbnikiem był ktoś inny.

Podział zadań i przedmiotów

To zadanie nie ogranicza się tylko do danego projektu, ale dotyczy ogólnopojętej pracy w grupie. Chodzi o to, aby podzielić wszystkie przedmioty między osoby, które są zainteresowane takim działaniem. To bardzo dużo ułatwia, ponieważ każdy ma swój przedmiot i tylko z niego komponuje notatki. Wówczas wszyscy mają notatki z wszystkich przedmiotów, a czas poświęcony na ich zrobienie rozkłada się między osoby.  Najważniejsza jest tutaj sumienność w wykonywaniu pracy. Każda osoba powinna robić notatki na ponad 100%, ponieważ nie tylko ona będzie z nich korzystać, ale również cała reszta grupy. Na początku taki system pracy może wydawać się trudny, ponieważ najwięcej wynosimy z własnych zapisków, aczkolwiek to tylko kwestia czasu. Z czyiś notatek efektywność nauki może okazać się równie wysoka.

Cele i organizacja pracy

Tak jak w indywidualnej nauce, w zespole również warto ustalić wcześniej małe cele, do których wspólnie będziecie dążyć. Taki rozbity system pracy ułatwia jego organizacje, sprawność, tempo oraz czy wszystko idzie w dobrym kierunku. Wspólne rozpisywanie projektów, egzaminów oraz odhaczanie małych zadań znacznie zwiększa motywacje do pracy poszczególnych członków grupy. W przypadku pracy w grupie warto zorganizować sobie wspólne „biuro pracy”. Jest mnóstwo aplikacji, które usprawniają pracę i komunikacją w zespole. Jeśli robicie projekt, dobrze jest udostępniać sobie nawzajem drogę pracy, aby każdy miał do tego dostęp w dowolnym miejscu na dowolnym sprzęcie. Można założyć wspólny plik na gmail albo skorzystać z aplikacji takich jak bitbucket czy trello. Umożliwia to podgląd pracy użytkowników oraz dodanie komentarza lub wszelkich poprawek, co bardzo ułatwia komunikację w trybie online.