Kiedy idziesz na siłownie, nie zapominasz o rozgrzewce, dlatego siadając do nauki, też o niej pamiętaj. Rozgrzewka mózgu ma wiele zalet. Co prawda musimy poświęcić na nią kilka minut, ale do naszej rozgrzanej głowy informacje wchodzą dużo łatwiej. Zaspany mózg dużo gorzej przyswaja informacje i trudniej jest mu się skupić na materiale.
Niezwykłą zaletą rozgrzewki jest to, że po niej łatwiej nam jest wszystko zapamiętać. Zwracamy wtedy uwagę również na detale, które zwykle byśmy pominęli. Zacznij już dziś stosować codzienną rozgrywkę mózgu, a zobaczysz, jak wspaniałe rezultaty Ci przyniesie! Nie musisz codziennie robić tej samej rozgrzewki. Wybierz taką, która będzie danego dnia najbardziej odpowiadała przedmiotowi, którego będziesz się uczyć. Poniżej przygotowaliśmy dla dwie sprawdzone rozgrzewki, dla umysłu humanistycznego i ścisłego!
Technika idealna dla humanistów!
Na początek rozgrzewka humanisty! Wystarczy, że poświęcisz na nią od 3 do 5 minut. A efekty zobaczysz od razu. Pozwoli Ci ona na budowanie szybkich skojarzeń. Jest to świetna zabawa słowem, dostarczająca wiele radości i zabawy, ale przede wszystkim otwiera nasze myślenie. Koniecznie wypróbuj ją przed pisaniem prac pisemnych!
Jak ją wykonać?
Wybierz dowolną literę z alfabetu. Wymyśl jakieś słowo zaczynające się na tę literę. Od tego słowa zacznij budować jak najdłuższe zdanie, w którym wszystkie słowa będą zaczynały się właśnie na tę literą. Na przykład: Rycerz ruszył ruchliwego rumaka, rozrzucając rozwiane rupiecie reagujące radośnie radami robotów rabujących rybne restauracje. Pamiętaj, żeby nie używać już raz użytego słowa! Następnie wybierz na nowo inną literę. Znajdź słowo, które się na nią zaczyna, a każde kolejne dobieraj tak, aby rozpoczynało się na ostatnią literę poprzedzającego go słowa. Na przykład: Król leżał, łaknąc całych hamaków wypełnionych homarami intonującymi interesująco olśniewające elaboraty.
Umysł ścisły? Mamy dla Ciebie idealną propozycję!
Rozgrzewka dla umysłu ścisłego. Szczególnie wskazana, przed dłuższym czytaniem. Może wykonywać ją każdy, nie tylko posiadający umysły ścisłe. Jednak osoby o takich zdolnościach, na pewno szybciej zauważą jej efekty. Została ona stworzona na bazie rozgrzewek stosowanych do nauki szybkiego czytania. Ma za zadanie przyśpieszyć przyswajanie wiedzy nawet trzykrotnie! Na tę rozgrzewkę przeznacz ok. 6-12 minut, w zależności, czy będziesz chciał powtórzyć ćwiczenie.
Jak ją wykonać?
Potrzebujesz książkę lub jakiś tekst, długopis, linijkę lub palec oraz stoper (możesz użyć stopera w telefonie). Otwórz tekst na dowolnej stronie i obróć go do góry nogami. Następnie nastaw stoper na 2 minuty. Długopisem, linijką lub palcem śledź tekst najszybciej jak potrafisz. Nie musisz co czytać, ważne, żeby uważnie go śledzić i nie pomijać żadnych słów. W drugim etapie połóż tekst w prawidłowej pozycji i znów nastawiając stoper, śledź tekst najszybciej jak umiesz przez 2 minuty. Kolejne 2 minuty czytaj tekst w odpowiednim dla siebie tempie, ale nadal podążaj wskaźnikiem za tekstem. Po pierwszej rundzie możesz zakończyć rozgrzewkę. Jednak my polecamy wykonać ją minimum dwukrotnie, aby zwiększyć swoją wydajność.
Przeczytaj również
Nowe możliwości, które zapewnia szkoła policealna
Wakacyjne kursy językowe – dlaczego warto spędzić lato na nauce?
Psychologia dla magistrów – studia podyplomowe, na które warto się zdecydować