wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Jak dawkować kofeinę, aby pomóc sobie w nauce?

Kofeina jest w większości dobrym narzędziem do nauki. Jednak, aby uzyskać z niego jak najwięcej, istnieją dobre i złe sposoby na jego konsumpcję. Oto kilka wskazówek dotyczących optymalizacji spożycia kofeiny do nauki:

  • Pij odpowiednią ilość kawy! Nie pij za dużo, przyniosłoby to efekt przeciwny do zamierzonego.
  • Pij kawę 10-15 minut przed rozpoczęciem nauki.
  • Staraj się nie pić kawy po powrocie z uczelni. Twój mózg potrzebuje chwili odpoczynku i regeneracji a kawa mu w tym nie pomoże.
  • Kawa, jak powszechnie wiadomo potrafi uzależniać. Bardzo ważne jest by starać się nie dopuścić do takiej sytuacji. Wtedy nie odczujesz żadnych korzyści z picia kawy

Spożywanie kodeiny w trakcie sesji egzaminacyjnej

Kofeina może być również pomocna na egzaminie, ale nie zastąpi przygotowań i samej nauki. Mocny napój z kofeiną nie da ci wiedzy, na którą nie poświęciłeś odpowiedniego czasu by ją przyswoić. Jeśli jednak jesteś dobrze przygotowany do egzaminu, przeczytaj jak najlepiej wykorzystać kawę podczas sesji egzaminacyjnej.

Po pierwsze lepsze jest wrogiem dobrego – zbyt duża ilość pobudzi twój umysł utrudniając koncentrację. Po drugie, nie spędzaj całej nocy przed egzaminem na nauce i piciu kawy bądź co gorsza, napojów energetycznych. Dobry sen jest zawsze lepszy niż tona kofeiny! Co więcej, to pamięć długotrwała naprawdę korzysta z kofeiny, a wkuwanie w ostatniej chwili i tak nie jest dobre dla maksymalizacji wydajności.

Czy istnieją alternatywy dla kofeiny spożywanej w trakcie nauki?

Niektórzy ludzie po prostu nie lubią kofeiny. Istnieją jednak alternatywy zapewniające podobny skutek co wypicie kawy. Pierwsza z nich to ćwiczenia fizyczne. Dzięki nim zwiększysz energię i wydzielanie endorfin. W ten sposób wzmacnia się koncentracja, uwaga i zdolności poznawcze. Drugim alternatywnym wyborem jest gorzka czekolada. Poprzez uwolnienie serotoniny zwiększa energię i koncentrację oraz krążenie krwi w mózgu.

Zrób sobie przerwę, odpocznij, to dobry sposób na poprawę wyników. Robienie sobie przerwy nie tylko pozwala twojemu umysłowi skonsolidować to, czego się nauczył, ale także pozwala mu się odświeżyć, co skutkuje lepszą ogólną koncentracją.

Czwarta alternatywna i chyba najważniejsza – sen!  Nie można przecenić znaczenia snu. To czas, kiedy twój mózg zapisuje swoje wspomnienia. Bez dobrego snu zobaczysz bardzo ograniczone korzyści ze wszystkich stosowanych dotychczas metod. Rzeczywiście, dobry sen jest lepszy niż wszystkie inne alternatywy. Zadbaj o odpoczynek, a Twój mózg Ci się za to odwdzięczy!