Bardzo dużo mówi się, że social media to rozpraszacze, które przeszkadzają w skupieniu się i odciągają nas od nauki. Ciężko jednak zerwać z nawykami, tym bardziej że obecnie całe nasze życie przeniosło się do internetu. Widząc jednak, że przeglądanie Facebooka lub Instagrama faktycznie pożera masę naszego czasu, próbujemy rozmaitych sztuczek z chowaniem telefonów, wyłączaniem. Niestety pokusa jest często silniejsza. Nie jest jednak prawdą, że social media tylko przeszkadzają w nauce.
W tym artykule zgromadziliśmy garść pomysłów, jak wykorzystać je do efektywnej nauki. Tak, aby zawsze kojarzyła nam się pozytywnie, a nie jedynie z wyrzeczeniami. Dużo łatwiej nam zachować skupienie, kiedy robimy coś, co nas interesuje. Kiedy przez dłuższy czytamy książkę, która nas nudzi, nasz mózg się wyłącza i odpływa myślami daleko. Pojawia się, też wtedy pokusa, żeby sięgnąć po telefon. Wtedy nasz mózg również przyswaja informacje, ale nie te, na których nam zależało. Z łatwością zapamiętujemy natomiast newsy ze świata celebrytów. Biorąc przykład z nich, można założyć sobie konto, na którym będziemy publikowali wszystkie swoje postępy w nauce.
Idealny sposób na regularną naukę!
Stories
Stories możemy prowadzić zarówno na instagramie jak i na Facebooku. Co więcej, jeśli nawet nie chcecie zakładać nowego konta, możecie publikować zdobytą przez siebie wiedzę, na swoim głównym koncie. Stories można zapisywać w relacjach wyróżnionych. Dla ułatwienia możecie pogrupować je na dziedziny, przedmioty, których będziecie się uczyć. W ten sposób będziecie mogli obserwować swoje postępy. To świetna zabawa i przede wszystkim uczy regularności. Nie musicie publikować długich filmików, których montaż zabierze wam więcej czasu. Wystarczy, że po każdych zajęciach nagracie 5-sekundową relację, w której powiecie czego się dowiedzieliście.
Infografiki
Na swoim Instagramie, czy Pintereście możesz publikować piękne notatki. Robienie ich to czysta przyjemność. Materiał też się łatwiej przyswaja kiedy ma więcej bodźców takich jak obraz. W atrakcyjny sposób możesz przedstawiać nawet najtrudniejsze zagadnienia. Do też jest świetny sposób, do regularnej nauki. Kiedy wiesz, że ktoś Cię obserwuje i czeka na to, aż wrzucisz kolejnego posta, chętniej będziesz się uczyć. Dodatkowo możesz wyszukiwać studygramy innych użytkowników (na Pintereście jest już dużo). Wtedy przeglądając zdjęcia, będziesz automatycznie się uczyć.
Live
Nagrywanie siebie podczas nauki, czyli live na Instagrama, Facebooka, czy YouTube. To świetny sposób, w którym możesz innymi podzielić się ze swoją żmudną i często ciężką drogą, jaką jest na przykład nauka nowego języka, czy umiejętności. Kiedy ludzie się obserwują, każda łapka w górę jest bardzo motywująca. W komentarzach możecie wymieniać się radami, spostrzeżeniami. Nawet jeśli jest tylko kilka osób, będzie Cię obserwować, już dla nich możesz się czuć zobowiązany, by poprowadzić obiecaną relację. Może zacznie oglądać Cię ktoś, kto tak jak ty uczy się nowego języka, gry na pianinie czy anatomii i będziecie mogli wspierać się we wzajemnej nauce. Kolejną zaletą relacji live jest to, że mówiąc do ludzi, nie możemy robić nic innego, czyli przeglądanie facebooka odpada. A jest to forma powtarzania zdobytych informacji połączona z przyjemnym. Wtedy nasz mózg chętniej się uczy.
Przeczytaj również
Nowe możliwości, które zapewnia szkoła policealna
Wakacyjne kursy językowe – dlaczego warto spędzić lato na nauce?
Psychologia dla magistrów – studia podyplomowe, na które warto się zdecydować