Większość ludzi nie przepada za uczeniem się definicji. Nic dziwnego – często ich nauka sprawia nam przecież trudność, a poza tym wydają się do niczego nieprzydatne. Nauczyciele oraz wykładowcy zapewniają jednak, że to one pomagają uczniom i studentom zrozumieć w pełni dane zagadnienie. Poza tym znajomość definicji może pomóc nam podczas dyskusji i wymiany zdań z innymi – to dzięki nim możemy zdefiniować swoje poglądy. Jak zatem skutecznie uczyć się definicji? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.
Twórz mapy myśli!
Nie od dziś wiadomo, że dzięki mapom myśli uczymy się efektywniej, ciekawiej i przyjemniej – po prostu o wiele lepiej. Również nauka definicji będzie o wiele łatwiejsza i szybsza, jeżeli zastosujemy w jej trakcie dobrą mapę myśli. Odwzoruje ona regułkę, a nawet nada jej graficznie sens. Za pomocą strzałek będziesz w stanie szybko sprawdzić, co z czego powstało i co z czego wychodzi. Liczne obrazki i hasła pomogą Ci zapamiętać najważniejsze informacje. Mapa myśli ma naprawdę ogromnie dużo zastosowań – przekonaj się sam, tworząc swoją. To naprawdę proste i przyjemne rozwiązanie, które zaoferuje Ci mnóstwo korzyści.
Jak uczyć się za pomocą mapy myśli?
Pamiętaj, że już samo tworzenie grafu (czyli mapy myśli) pozwoli Ci lepiej przyswoić definicję niż ciągłe bezmyślne jej powtarzanie. Czasem może okazać się nawet, że już po samym stworzeniu mapy myśli stwierdzisz, że całkowicie opanowałeś daną część materiału. W przypadku innych bardziej skomplikowanych grafów będziesz zapewne potrzebował przeczytać je około trzech albo pięciu razy, aby się ich nauczyć. Pamiętaj jednak, by zmieniać głos oraz intonację, czytając je. Nie wahaj się szeptać, krzyczeć oraz obniżać i podwyższać głos.
Warto też bawić się tym tekstem, czyli wyobrazić sobie np., że jest się aktorem, który musi wypowiedzieć tekst przed publicznością albo przed wymagającym jury. Buduj napięcie, dramatyzuj i staraj się rozśmieszyć wyimaginowaną widownię. Żeby lepiej zrozumieć definicję, warto starać się powtarzać ją własnym językiem czy gwarą. Dobrym sposobem jest też oglądanie przykładów, które realizują definicję, jakiej się uczymy. Sprawdź filmy dostępne w internecie, np. na YouTube, i zobacz, na czym polega np. reakcja, której definicję starasz się zapamiętać.
Stwórz własną definicję!
Postaraj się przekształcić definicję na własne słowa. W ten sposób z pewnością zrozumiesz ją lepiej i zapamiętasz na dłużej. Opowiedz ją za pomocą własnego języka, a będziesz w stanie odtworzyć ją w swojej pamięci, a nawet więcej – stworzyć ją od nowa. Coraz więcej nauczycieli i wykładowców przestaje wymagać od swoich uczniów i studentów, by uczyli się każdej definicji słowo w słowo, jednak wciąż istnieje sporo takich, dla których jest to ważne. Jeżeli musisz więc wykuć ją na pamięć, na pewno będzie Ci to łatwiej osiągnąć, jeżeli najpierw w pełni ją zrozumiesz i przyswoisz. Dzięki zastosowaniu porad i wskazówek, jakie przeczytałeś w tym tekście, z pewnością wiesz już, jak się do tego zabrać.
Przeczytaj również
Nowe możliwości, które zapewnia szkoła policealna
Wakacyjne kursy językowe – dlaczego warto spędzić lato na nauce?
Psychologia dla magistrów – studia podyplomowe, na które warto się zdecydować